Редактори й обробка → RAW чи JPEG?
Що краще RAW чи JPEG? у чому знімати буденні знімки?
Текст не претендує на оригінальність і не являється повноцінною статтею, тільки моє розуміння й думка, щодо цього питання.
Був опублікований на форумі .
На практиці, усі фотоапарати знімають в RAW, просто не усі дозволяють ці необроблені дані отримати.
Англійське слово raw (сирий) – достатньо вдало характеризує даний формат, це сирі, не оброблені (або оброблені в дуже малій степені) дані. Можуть бути не стиснуті, стиснуті без втрат або стиснуті з втратами.
RAW в фото — це оцифрований сигнал яскравості з кожної комірки матриці, що пройшов лише попередню обробку засобами firmware камери (компенсація певних відхилень даної матриці від середньо статичної, ремапінг битих пікселів і т.п.).
Далі ці дані або зберігається у файл (зазвичай з стисненням без втрат), або потрапляють на обробку процесором фотоапарата, де проводяться так страшні операції як:
– інтерполяція RGB кольорів з сусідніх комірок матриці (для глибшого розуміння рекомендую прочитати про фільтр Байера)
– коректування балансу білого
– коректування кольорів відповідно до налаштувань контрасту і насиченості
– шарпінг
– конвертація в 8-бітний колір
Потім результат записується, наприклад в JPEG форматі.
Принциповий момент, на кожному з описаних етапів, частина даних втрачається, або інтерпретується згідно налаштувань і ситуації. Взагалі, втрати це нормально, але тільки за умови, що налаштуваннями ми вгадали, й нам не прийдеться в значній мірі їх змінювати.
На практиці, RAW дає великий простір для маневрів. Можна взагалі не заморочуватися з балансом білого (не довіряти його автомату, але й не бігати усюди з білим листом), не думати про налаштуваннями кольоропередачі і шарпінгу та мати певну поблажку до промахів в експозиції (12-бітний RAW дозволяє майже без втрат коректувати експозицію в межах +-2EV).
Це все дає можливість виправити деякі свої помилки і помилки камери, але не гарантує хорошого знімку, якщо з самого початку він таким не був!
Є в нього і свої недоліки – це розмір, зменшення швидкодії камери (зазвичай), обов’язкова обробка (нехай і пакетна).
Що краще, RAW чи JPEG? Це один з одвічних холіварів і кожен повинен вирішити для себе сам.
З логіки, сказав би так:
RAW – коли складна освітленість, велика ймовірність промаху автоматики камери, все рівно планується глибока обробка фото.
JPEG – все інше.
Напишіть відгук
Ви мусите увійти, щоби коментувати.