Редактори й обробка → Маски шару в GIMP

GIMP 2.7

Уже доволі довгий період я опрацьовую проявлені з RAW фото виключно в GIMP. За цей час звик до нього настільки, що сівши за фотошоп, не зміг взагалі в ньому працювати. Отож, сьогодні хочу поділитися простим прикладом застосування масок шару в даному редакторі.

Маски шару — це надзвичайно потужний інструмент, частково я розповідав про нього у нотатці «Портрет швидкого приготування з GIMP», там маска застосовувалася при обробці шкіри лиця. Тепер же мова ітиме про застосування маски для покращення чорно-білого портрета та тонування його ж.

Для прикладу візьмемо такий от знімок красивої дівчини:

Ч/Б портрет

Хочу відмітити, якщо потрібно працювати зі шкірою, то я роблю це на початковому етапі, до переведення в ч/б. По перше — це банально зручніше, по друге — пізніше може знадобитися кольоровий варіант знімка, а обробляти його заново мені буде лінь. В даному випадку коригувати нічого не потрібно, переводимо в ч/б.

ч/б портрет

В принципі, на цьому можна зупинитися, але такий знімок мені не подобається, ібо desaturate має, як на мене, один недолік, при його застосуванні фото втрачає контраст. Скоріш всього, це можна виправити кривими, але я роблю по іншому:

1. Дублюємо поточний шар (з ч/б знімком).

2. ПКМ → Додати маску шару (Add Layer Mask…) → Копія шару в градаціях сірого (Greyscale copy of layer), також ставимо галку Інвертувати маску (Invert mask).

ч/б портрет

Створюємо новий шар під поточним, й заливаємо його білим кольором. В результаті, зазвичай, ми отримаємо надто пересвічене фото, тому дублюємо наш чорно-білий шар (з маскою) ще раз.

ч/б портрет

Все, отримуємо от такий фінальний знімок:

ч/б портрет

Можливо хтось докорятиме, що ми втратили деталі в світлих тонах, це так і є, але от таке моє авторське бачення 🙂

Тонування ч/б портрета

Інколи до чорно-білого фото хочеться додати ледь помітний відтінок, або й два. Знову ж, я це роблю масками шару.

Завантажуємо знімок в GIMP, одразу дублюємо поточний шар й додаємо маску, як в вищенаведених прикладах, новий шар ще раз дублюємо й ставши на маску вибираємо з головного меню Колір (Color) → Інвертувати (Invert). Після чого замалюємо один шар тепло жовтим кольором, а інший, наприклад, темно фіолетовим:

тонування ч/б портрета

В залежності від творчого задуму, режим перекривання шарів з маскою може бути або Звичайний (Normal) або Колір (Color).

тонування ч/б портрета тонування ч/б портрета

P.S.
Довго роздумував, чи заслужує така доволі примітивна техніка того, аби про неї писати.. вирішив, нехай буде, може колись сам з цього посміюсь 🙂

P.P.S.
Два останні знімки показані тільки для прикладу, дане фото найкраще дивиться саме в ч/б, без якого б то не було тонування.

16.11.2010 23:47 Автор: Strange_V Хіти: 496

Коментарів 2
 • таке ж можна зробити в лайтрумі
  , чи в фш)

  правильно чорнобілимо і валимо тонування тіні\світло =)
  от)

  ну кожен робить по свому =)

 • Strange_V

  Одного результату, часто можна досягти багатьма способами))
  Й кожен спосіб, має різні степені свободи =)

Напишіть відгук