Механіка → Ніж з HSS

Ніж

Напевно, рідко кому з чоловіків не подобається зброя. Якщо не зброя взагалі, то хороший ніж, напевно, хотів би мати кожен. Так і я з дитинства робив всілякі ножі, перші з дерева потім з металу. Але вони нагадували більш-менш пристойний ніж хіба що тільки виглядом. Пізніше я зрозумів, що виготовити якісний ніж в домашніх умовах дуже складно, тому і закинув цю затію (хоча надіявся, що ще повернусь до неї).

І ось, така нагода трапилась. До нас на роботу повернувся один працівник (звати Женя), який захоплювався зброєю і так для свого задоволення виготовляв потроху ножі. Якось розговорившись з ним, я вирішив все ж таки зробити ножа, тим більше, що тепер було в кого спитати поради.

Матеріалом для леза було обрано ніж електрорубанка чи то фуганка із сталі HSS (High Speed Steel), який знайти у нас на базарі не є проблемою. Чому власне ця сталь:
1. Сталь дуже поширена на наших базарах, тобто легко її дістати (це стало вирішальним в виборі матеріалу).
2. Ціна полотна розміром 30×250 мм становить 16-20 грн, вистачає його на один ніж (є різні розміри цих ножів).
3. Цей ніж вже загартований, тобто потрібно робити тільки механічну обробку і не треба мати доступ до кузні;
4. При виготовленні HSS практично неможливо перепалити на відміну від нержавійки і вуглецевих сталей, що є дуже добре.
5. Високі експлуатаційні властивості HSS ножів.
6. HSS – це ржавіюча сталь. Але іржавіє вона слабо, особливо якщо вона полірована або покрита окисним шаром.

Перший етап виготовлення — це розмітка контура майбутнього ножа і свердління отворів під рукоятку. На цьому етапі я вирішив тильну частину ножа не закривати рукояткою, а залишити незахищеною, що дозволить при потребі стукнути по чомусь ножем без загрози розколоти рукоятку. В тій частині я зробив отвір куди можна зав’язати темляк.

Ніж Ніж

Наступним кроком було вирізання контура ножа і грубе (чорнове) виведення спусків. Вирізання контура я робив на наждаку з встановленим на ньому обрізним болгарочним кругом, а виведення чорнових спусків на наждачному камені (фото зліва). Тут варто докладніше зупинитись на процесі. Всю обробку леза треба вести не поспішаючи, весь час охолоджувати заготовку занурюючи в воду, щоб не допустити відпуску металу. Як я раніше говорив, при  обробці HSS практично неможливо перепалити, але все таки в тонких місцях (на ріжучій кромці, наприклад) є ризик відпустити заготовку.

Для доведення спусків до «людського» вигляду була спеціально куплена шліфувальна насадка на дриль (кругла така, ще до болгарок іде, на неї на липучці кріпляться абразивні шкурки). Як виявилось пізніше, ця шліфувальна насадка просто незамінна в домашній майстерні, навіть не знаю як без неї обходився. Проводив шліфування поступово переходячи від крупнішої шкурки до мілкішої. На правому фото спуски виведені на шкурці 240.

Ніж Ніж

Матеріал рукоятки — скло-текстоліт. Він міцний, гарно обробляється (хоча багато пилу), ну і був у мене в наявності. Накладки кріпив на заклепках — мідних трубках. Спочатку підігнав накладки грубо. Потім посадив їх на епоксидку, розклепав трубки і залишив на добу для полімеризації смоли.

Ніж Ніж

Ніж Ніж

Після затвердіння смоли на тій же шліфувальній насадці обробив рукоятку. Лезо доводив вручну шкурками від 600 до 2500, змочуючи водою. До речі, такі шкурки продаються на авто базарах або в магазинах для авто, вони використовуються для перетирання кузовів, бувають формату А4, чи  у рулонах, вони водостійкі. Кінцевим етапом було полірування леза на войлочному крузі. Вияснилось, що ця сталь полірується не найкраще, вивести її в дзеркало так і не вдалося. Після полірування заточив ріжучу кромку (до цього вона була тупою, щоб в процесі обробки не поранитись, чи не затупити, пошкодити кромку).

На фото показано остаточний варіант ножа, на правому і нижньому фото можна побачити на лезі лого, про витравлення якого можна  прочитати тут, і зав’язаний темляк (шнурочок на ножі).

Ніж Ніж

Ніж

 Але що за ніж, без ножен? Так і я подумав, і пішла робота по виготовленню ножен. В них ніж зручно і безпечно носити, також вони захищають його від пошкодження та затуплення.

knife knifeknife 

Шкіри необхідної товщини не виявилось, необхідно було якось виходити з положення. Поступив наступним чином: у взуттєвому магазині купив шкіркартон товщиною 1,5-2 мм (матеріал схожий до звичайного картону, лише виготовляється з перероблених відходів шкіри) і на нього наклеїв «Моментом» тонку шкіру. Шив чохол вручну в дві голки шовковою ниткою, попередньо склеївши його з використанням проміжної вставки з шкіркартону, щоб лезо не перерізало нитки. Ножни варто напастувати взуттєвим кремом (бажано, з вмістом натурального воску), дати висохнути (добу), потім залишки стерти сухою ганчіркою. Так покращиться їх стійкість до вологи.

Результатом своєї роботи залишився задоволений, тим більше, як на перший ніж. Навіть захотілось зробити ще, наприклад з дерев’яною ручкою, з іншою конфігурацією леза. Тому може ще щось напишу.

P.S.
В процесі експлуатації ніж показав себе з гарної сторони. Проте виявився недолік – поліроване лезо від різання різних кислих продуктів окислюється, але не однорідно, а якби переливається. Тому варто протравити відполіроване і знежирене ацетоном лезо в лимонному соці або в … «Спрайті», так, в напої. Правда для травлення в «Спрайті» з нього попередньо треба вигнати бульбашки, наприклад, потрусити, а краще трохи нагріти. Час травлення десь доба. Після такої обробки лезо має легенько однорідно потемніти. Сам я протравлювати лезо не пробував, але напевно скоро спробую.

23.10.2009 09:21 Автор: Vasya_F Хіти: 4933

Коментарів 13

Напишіть відгук