Електроніка → Модифікція “китайського” ліхтарика

ліхтарик

Якось до мене потрапив цікавий екземпляр невеликого “китайського” ліхтарика. Цікавий він був тим, що не дивлячись на всі його “китайські недоліки” цей ліхтарик позиціонувався як велофара, тобто мав в комплекті швидкоз’ємне кріплення на велосипедний руль. Крім того його корпус був повністю алюмінієвим та досить добротно і акуратно виготовленим. Тому закинути такий ліхтарик не хотілося, а було прийнято рішення зробити з нього щось путнє.Невеличкий опис ліхтаря: потужний діод, рефлекторна оптика, два режими роботи (звичайне свічення та блимання), живлення від 3-х  елементів живлення  типу ААА і вартість під 40 грн.

ліхтарик ліхтарик

Для початку ліхтар був розібраний і ретельно оглянутий. В хвостовій частині корпусу містилась деяка платка, яка, помилково, була прийнята за драйвер діода. Як виявилося, знайдена плата була не драйвером, а грубо кажучи схемою роботи режиму блимання, а при ввімкненні режиму свічення діод просто під’єднувався НАПРЯМУ до батарей живлення!!! Для цікавості був заміряний струм який проходить через діод в такому режимі – 2,8 А (!) і це не на нових елементах живлення. Не слабо, не дивлячись на те, що марку діода точно встановити неможливо, можна впевнено сказати, що такий струм йому явно великуватий, ну і крім того, все одно має бути якесь обмеження струму.

ліхтарик

Отже, першою модифікацією було встановлення драйвера діода. З огляду на вихідні параметри, було прийнято використати простий лінійний інтегральний стабілізатор струму з малим спадом напруги AMC7135. Один такий стабілізатор забезпечує стабільний вихідний струм на рівні 350 мА при вхідній напрузі 2.7-6 В. Схема ввімкнення його проста до неможливості, крім того їх легко можна паралелити для збільшення струму: 2 шт – 0,7 А, 3 шт – 1,05 А, 4 шт – 1,4 А, і т. д.

ліхтарик

Я використав тільки одну мікросхемку чим забезпечив живлення діода струмом 350 мА. Конструктивно плату драйвера було розміщено в фланці-тримачі діода.

Стосовно самого світлодіода, світить він доволі непогано при такому струмі, тому я його залишив (в майбутньому можливо заміню його на CREE XP-G Star), встановивши його через теплопровідну пасту на фланець.

ліхтарик

При такій модифікації збереглись режими роботи ліхтарика. Так “китайський” ліхтарик став трохи “українським”.

ліхтарик

Загалом, про дешеві ліхтарі. Дуже часто в них використані неякісні матеріали, неакуратні і погано зібрані корпуса, драйвери або взагалі відсутні, або працюють в неправильному режимі. Крім того самі діоди можуть бути неякісні, часто встановлені на радіатор аби як, без теплопровідної пасти, якщо взагалі встановлені на радіатор!!!. Зустрічався налобний ліхтарик в якому драйвер (все таки був драйвер) видавав струм 1,4 А для діода який не був на радіаторі, а просто був закріплений на пластиковому копусі ліхтарика (!), вже через пару хвилин роботи в такому режимі діод нагрівався вище 100 градусів!

Деколи трапляються дивні парадокси, наприклад: корпус досить якісний, а електроніка ніяка (хороший випадок для модифікації) і рідше навпаки.

В такому розвитку подій немає нічого дивного, хороші речі відповідно коштують непогано, а дешеві і коштують дешево, але просто є випадки коли з деяких дешевих екземплярів з мінімальними зусиллями можна зробити доволі непогані речі.

03.09.2012 19:57 Автор: Vasya_F Хіти: 1459

Пінгбеки заборонені, лише коментарі.

Напишіть відгук