Електроніка → Ванночка для травлення друкованих плат

Давно виникла необхідність в спеціальній ванночці для травлення плат, не те щоб без неї не можна було обійтись, а просто вона значно покращувала б швидкість і якість травлення. Розробкою і виготовленням плат займаюсь давно, завжди травив плати в ванночці для фотореактивів — «просто і сердито».

Але така ванночка мала деякі недоліки, описувати я їх не буду, а навпаки опишу вимоги які я хотів від нової ванночки:

1. Компактність;

2. Зручність і легкість в експлуатації;

3. Наявність підігріву розчину для травлення;

4. Перемішування розчину;

5. Наявність простого і зручного кріплення плати;

6. Прозорість конструкції (для контролю процесу);

7. Відносно поширені і дешеві комплектуючі.

Базуючись на таких вимогах виготовив ванночку, зображену на наступних фото. Конструкція має нагрівач для підігрівання розчину і компресор для його перемішування. Також наявний регульований тримач плати.

Може комусь здасться ванночка маленька, але нічого не заважає взяти більшу ємкість. Проте, великі плати я роблю дуже рідко, навпаки стараюсь повністю переходити на SMD, тому мені такі розміри підходять.

 

По конструкції. Ємкість  придбана в супермаркеті, у відділі посуду, позиціонувалась як ємкість для сипучих харчових продуктів. Нагрівач і компресор акваріумні, були в наявності. В якості трубок використав держаки від маленьких рекламних прапорців, червоні наконечники – наконечники від інсулінових шприців.

За розміром кришки ємкості вирізана вставка з пластмаси оскільки кришка мала отвори. До неї вже прикріплено все обладнання. В компресорі виявилось достатньо місця для розміщення вимикачів живлення нагрівача і компресора. В нижній трубці зроблені три ряди малесеньких отворів для виходу бульбашок повітря. Тримач плат являє собою кільце з еластичної пластмаси в якому зроблено отвір для трубки і паз для вставлення плати (трішки менший за товщину плати). Кільце з зусиллям переміщується по трубці, плата теж з зусиллям фіксується в прорізі кільця, таким чином можна регулювати положення плати в розчині.

Ванночка в роботі зображена на наступних фото. Розчин в ванні — азотна кислота, хлорним залізом я не травлю вже давно, більше подобається азотка.

 

Час травлення в ванні складає 15-30 хв, в залежності від стану розчину.

В готовій конструкції виявився деякий недолік. При експлуатації, коли бульбашки лопаються, сильно забруднюється внутрішня частина верхньої кришки, це ніби і не критично, але коли знімаєш кришку то з неї трохи стікає травильний розчин. Для уникнення цього я б просто взяв ємкість такого самого типу, але вищу (такі були, але тоді вибрав нижчу).

21.12.2011 21:26 Автор: Vasya_F Хіти: 1115

Коментарів 2

Напишіть відгук