GNU/Linux → Linux desktop

Linux logo

Час від часу знайомі й друзі запитують, якою ОС я користуюся вдома, й очікують почути у відповідь, що це windows XP чи windows 7. Натомість отримуючи відповідь GNU/Linux, а конкретно Ubuntu, люди трохи дивуються, й починаються питання: а чого? що там хорошого? чим вона краща? Дана нотатка навряд дасть відповідь на ці питання, її мета розповісти про те, як налаштована ОС у мене.

Отож, перше повноцінне знайомство з GNU/Linux відбулося коли я замовив Ubuntu 5.10 поштою. Диск ішов близько трьох тижнів, але все ж прибув й навіть успішно завантажувався на моєму ПК! Повноцінний перехід пройшов в перших місяцях 2007 року, з проведенням безлімітний інтернету, з не поганою для того часу швидкістю 128 Кб (якщо не зраджує пам’ять).

Найдавніший знімок робочого столу, кінець 2007 року:

Linux desktop 2007

На цьому історична частина завершується й приступаємо до сьогодення.

Linux desktop 2011

Як можна побачити з картинки, розширення мого монітора 1600×900px (співвідношення сторін 16:9), але все ж пікселі треба економити, принаймні по висоті.

По замовчуванню в ubuntu дві gnome панелі, верхня і нижня. Для початку було вирішено перенести головне меню програм на верхню панель (аплет Indicator Applet Application Menu), що зекономило ~27px. Крім того виявилось, що коли меню знаходиться в одному місці, не залежно від самого вікна — це доволі зручно! Також, раніше я використовував плагін для Mozilla Firefox, який виводив його меню в вигляді випадаючого списку (для все тої ж економії місця), тепер це стало зайвим, адже меню уже не займає простір у вікні програми.

Далі вирішив прибрати одну з панелей gnome (ще 24px). Вибір пав на нижню, ібо там містилось всього два елемента: window list (список відкритих вікон) й перемикач робочих столів. Останнім з чистою совістю було пожертвувано й замінено на комбінацію клавіш Ctrl + N (де N цифра від 1 до 4). Список відкритих вікон замінив на док, як у Mac OS X. Спробував декілька варіантів й зупинився на AWN, як доволі стабільному й не надто «монстроподібному».

Оскільки монітор широкоформатний, відкривати вікна на весь екран було не доцільно, тому тепер праву сторону постійно займає список контактів (ICQ, jabber, skype) й системний монітор conky (аналога якому й по сьогодні не придумали для windows). Conky показує інформацію про завантаження ядер ЦП, ОЗУ, своп, температурні режими процесора, відеокарти та вінчестерів, активність каналу передачі даних, а також кількість вільного місця на заданих розділах та ТОП 3 процесів.

З загальним виглядом вроді все, інші зручності та програми:

1. Калькулятор. В windows звик до ncalc, який запускався й ховався по Ctrl + ~ (тильда). Маленький скріпт, що реалізує такий же функціонал:

#!/bin/bash

CALC=`ps -e | grep gcalctool | awk '{ print $1 }'`;

if [ -n "$CALC" ]
then
    kill $CALC;
else
    gcalctool &
fi

Череж System → Preferences → Keyboard Sortcuts вішаємо на комбінацію Ctrl + ~.

2. Заміна тексту з неправильною розкладкою. Роки два тому, написав скріп, що конвертує текст з однієї розкладки в іншу й повісив на Alt + T. Трохи не красивий, вартує переписати, але лінь.

3. Переключення розкладки. Доволі болюче питання, спочатку використовував Ctrl + Shift, потім клавішу Win, а віднедавна залишив у себе лише дві розкладки (EN i UA) та перкключаю їх по Caps Lock (по своєму прямому призначенню я його ніколи не використовував й так)

4. Робочі столи. В ubuntu по замовчуванню доступно 4 робочих стола. Наразі я використовую лише два. Перший, як основний, а другий — для роботи з графікою. Вартує відмітити, що концепція багатьох робочих столів не всім видається зручною.

5. Інформування про нові листи в Gmail. Тут все просто — Gmail Notifier.

6. Перегляд і редагування знімків. Для перегляду використовую gThumb, просто тому, що подобається. А ще у нього є гаряча клавіша G, по натисненні якої знімок передається в редактор GIMP, що доволі зручно.

7. Редактор коду. Тут довго шукав і вибрав все ж кросплатформенну річ під назвою Komodo Edit. Зручно, коли під будь якою системою у тебе одна й та ж програма.

Коротко все. Наразі єдине чого мені не вистачає, це хорошого проявника RAW. Деякий час тому Adobe «заікалася», що буде портувати свої продукти (зокрема Lightroom) під linux, але скоріш всього це була не зовсім правда, або ж питання дуже далекого майбутнього, на жаль.

P.S.
Окремо хочу сказати, що скріпти в linux один з найгнучкіших інструментів вирішення різноманітних завдань, вище я уже наводив декілька прикладів цього. А в наступній нотатці, скоріш всього, розповім про скріпти для роботи з фото.

Теги: , ,
18.09.2011 20:02 Автор: Strange_V Хіти: 1442

Коментарів 6
 • Small fix
  GNU\Linux
  /\
  неправильний слеш. Ну і пара очепяток, але це дрібниці. Стаття гідна.

  По темі – по оформленню вийшов частковий закос під макось. (:

  В мене вже біля двох років прижилася звязка debian+lxde.
  Теж меню згори, але без доку (на самому меню є шось типу квікланчу).

  По решті все приблизно так само, тільки на кнтрл+тільду в мене повішаний термінал (yakuake), а стандартним IDE в мене є або мседіт або vi (оскільки я адміністратор, а не програміст).

  Ну і робочі столи я не використовую, стає одного і альт-табу.

  >хорошого проявника RAW
  вайн? виртуалбокс?

  • Спасибі, що знайшов — виправив. Вроді стараюсь вичитувати (й стандартну перевірку ФФ використовую), але все ж проскакує =)

   lxde цікава й легковісна річ, якщо gnome повертатиме не туди (привіт unity), то розглядатиму як альтернативу.

   Термінал Ctrl + F1 =) Щодо IDE, vi дуже просунутий та функціональний інструмент й цілком підходить як програмісту так і адміністратору з одним серйозним нюансом, у нього високий поріг входження. Правлячи конфіги віддаю перевагу теж mcedit або ж nano.

   вайн? виртуалбокс?

   У вайн не запускалось, таки використовував віртуалбокс. Але це підходить якщо потрібно опрацювати 10-20 знімків, коли треба проявити 12Гб — швидкодія абсолютно не влаштовує. Тому дуалбут =(

 • Холєра, піджин не вміє одновіконний режим (як в gajim), щоби в одному вікні були і контакти, і закладки з чатами.

  Заміна тексту з неправильною розкладкою – наковбасив скриптик для наутілуса – достатньо виділити файли і в менюшці вибрати скрипт. Кладе перекодовані, а старі теж бекапить.

  Переключення розкладки – теж налаштував капс лок, лишень від рашен ніде не дінусь ((

  Робочі столи – класно реалізовано в meego. Ставив сестрі на нетбук. Там програми переключаються воркспейсами за допомогою клавіш, або випливаючої панелі зверху. В настольній убунті не прижились зовсім. Зручніше dockbarx + розгорнуті на повний екран вікна.

  • Заміна тексту з неправильною розкладкою – наковбасив скриптик для наутілуса – достатньо виділити файли і в менюшці вибрати скрипт. Кладе перекодовані, а старі теж бекапить.

   А якщо в вікні якогось месенджера ввів 5-10 слів в неправильній розкладці?

Напишіть відгук