Мандрівки → Похід вихідного дня, гора Хом’як

Хом'як

Поливаний понеділок у нас традиційно присвячується веломандівці, та цього разу вирішили зрадити традиції (а також, зовсім не хотіли бути облитими у якомусь селі) й відправитися у піший похід на гору Хом’як.

Учасники: Kriska, Vasya_F, Юля, Вася, я (Strange_V). Отож, гарно відсвяткувавши Великдень, в понеділок прокидаємося ранком, доскладуємо рюкзаки, запихаємо себе в машину й рухаємося в напрямку Хом’яка. Маршрут доволі відомий, адже ним добираються до урочища Женець, де знаходиться водоспад Гук, а ще поряд «непримітно» розташувалась дача Януковича.

Прибули на місце близько десятої, залишили машину перед шлагбаумом, відмітилися в зошиті реєстрації, оплатили прохід та бадьорим кроком рушили в дорогу. Тут я згадав, що додаткова карта пам’яті для фотокамери — залишилася вдома, що ж, будемо економити. Дорога до дачі Януковча практично ідеальна, але стабільно піднімається вгору, ми дружньо пожаліли, що велосипеди залишилися вдома, й приходиться іти пішки.

Через деякий час (близько пів години) ліворуч дороги побачили стежку, що й мала вивести нас на полонину Хом’яків (Томнатик). Тут можна остаточно попрощатися з асфальтом й приготуватися до набору висоти. Сонце в цей час уже повністю прокинулося, та почало добряче припікати нам в спину, але Kriska (наш картограф) порадувала, що незабаром ми ввійдемо в ліс, де воно не так допікатиме.

Підіймались ми не поспішаючи, зупиняючись відпочити та познімкувати навколишню красу (зокрема, у лісі було багато підсніжників). На одному з таких привалів почув, що у нашу сторону щось ломиться, з добрячою швидкістю, крізь кущі та гілки. Чомусь ні у кого не виникло думки тікати =) На камері якраз висів телевик, тому вдалось зазняти винуватців шуму — косуль. Вони різко звернули метрів за двадцять, та помчали у невідомому напрямку, залишивши нас жартувати на тему причин такої погоні.

Косулі Підсніжники

Слід зазначити, що сніг почав нам зустрічатися ще у лісі, але в невеликих кількостях. Сніжний апогей же нас чекав при виході на полонину.

Пройшовши несподівану перешкоду — сіли перепочити, поснідати, посушити взуття та знову ж таки познімкуватися. Порадувало, що туристів практично не було.

Перш ніж вирушати на Хом’як, пішли до джерела (стежка до нього знаходиться лівіше стежки, що веде на саму гору) й набрали води в фляги, ібо принесені з собою запаси швидко вичерпувалися.

Саме тепер почалася «найкраща» ділянка маршруту. Нижня частина уся вкрита снігом, ноги в який провалюються по самі коліна, та який катастрофічно перешкоджає надійному щепленню з поверхнею. Стежка проходить повз меморіальний камінь альпініста, що загинув під лавиною. Воно не додає оптимізму, але, як на мене, ставитись до цього вартує з філософією. Далі іде ділянка дрібного каміння, що так і норовить вилетіти з під ніг й посипатися на людей знизу. Фінальний підйом по великих валунах, тут пересуватися набагато зручніше, кілька хвилин і ми уже не вершині.

Висота гори Хом’як — 1542 метри, з її вершини чудово видно сусідні гори, на заході — Синяк та Довбушанка, правіше Сивуля а Ігровець, на півночі хребет Явірник, гора Синячка, на південному сході Чорногірський масив з Говерлою. Тут ми зробили черговий привал, лежали на каменях, приймали сонячні ванни =)

Напевно найбільш екстремальним був все ж спуск з Хом’яка, якщо лізти вгору по снігу з льодом ще більш менш давалося, то спускатись було не так просто. Кросівки так і норовили прикинутися лижами й нести свого власника униз, не зважаючи на його бажання.. До того ж, ми чомусь почали спуск значно правіше від нашої стежки, хорошим орієнтиром послужили три сосни, біля яких ми влаштовували привал на полонині. Маючи досвід неправильного сходження з Явірника, вирішили все ж повернутися на стару дорогу, і зробили невелику дугу по горі.

Не зважаючи на всі старання, мені (й не лише мені) таки довелося знайти своїх «10 гривень», але загалом добралися без травм, лише з повністю промоклими ногами. Останній привал на полонині, групова знімка і вирушаємо назад у місто, втомлені, але з відчуттям, що цей день потрачений не дарма.

26.04.2011 09:41 Автор: Strange_V Хіти: 2913

Коментарів 3

Напишіть відгук