Електроніка → Альтернативне живлення для фотокамери

Olimpus SP-350

Чотири роки тому я став власником фотокамери Olimpus SP-350. Хоча вона досить проста але мені дуже подобається.

Серед переваг камери, з моєї точки зору, це зручність в користуванні, ергономічність, легкість, вона має крім авто режимів, повністю ручний режим, режими пріоритету витримки і діафрагми, має «башмак» під зовнішній спалах, налаштовуються параметри внутрішнього і зовнішнього спалахів, і головне – дозволяє отримати досить якісні, як на «мильничку», знімки.

Має камера і недоліки: поганий оптичний видошукач, картоприймач тільки на картки Olympus xD-Picture, специфічний кабель USB для під’єднання до комп’ютера, і що саме дошкуляє – великий апетит в плані живлення.

Ця проблема мене дуже турбувала майже з моменту покупки камери. Апарат живиться двома елементами АА, або спеціальною літієвою батарейкою на 3В, яка була в комплекті. З нею камера ще більш-менш працювала. Потім однозначно я вирішив придбати два комплекти акумуляторів, взяв 4 акумулятори Energizer 2400 мА/h Ni-MH АА + зарядне. Я думав, що з придбанням акумуляторів все вирішиться, але ні, на одному комплекті акумуляторів я не все міг відфотографувати навіть 120-150 кадрів, а якщо було багато фото із спалахом то ця кількість ще зменшувалась. По мірі старіння акумуляторів (що відбувалось чомусь швидше ніж я очікував) тривалість роботи ще зменшувалась.

Olimpus SP-350

Після Energizer-ів придбав два GP 2400 мА/h Ni-MH, і знайшов свої старі два GP 1000 мА/h Ni-Cd. Їх і почав експлуатувати. Ці дві пари працювали значно краще ніж попередні, і хоча в Ni-Cd ємкість була 1000 мА/h, а в Ni-MH – 2400 мА/h вони показували приблизно однаковий час роботи. Але і з цими акумуляторами більше 150 кадрів ну ніяк не виходило. Тобто якщо треба було десь цілий день щось відфоткати, то двох комплектів акумуляторів могло легко не вистачити, не говорячи про кількаденні поїздки без можливості підзарядки акумуляторів.

Додам що у Ni-MH акумуляторів досить значний саморозряд, дещо менший він у Ni-Cd. Тобто, залишивши заряджені акумулятори на тиждень–два можна було прийти, а фотографувати вже нічим, тому треба було заряджати їх безпосередньо перед зйомкою.

Ці проблеми проявлялись незважаючи на те, що за акумуляторами я слідкував досить чітко, заряджав при їх повному розрядженні до 1 В, струмом і часом оптимальним для відповідних типів акумуляторів.

Вирішення проблеми прийшло само собою, займаючись виготовленням велофари натрапив на літієві акумулятори різних розмірів, саме їх я застосував для живлення фари. Чому ж їх не використати для живлення фотика? Вони давали багато переваг, таких як більша питома ємкість, незначний струм саморозряду, відсутність ефекту пам’яті (що дозволяло дозаряджати акумулятори в любий час), час повного заряду 2-3 години, зарядивши їх можна було брати фотик через пару тижнів простою і фоткати (Ni-MH акумулятори за такий час простою сідали більше ніж на половину).

Вивчивши інформацію про свою камеру виявив, що електроніка апарата успадкована від моделей з літієвим живленням, тому апарат так не довго працює зі звичайними акумуляторами. В Olimpus SP-350 в якості контролера живлення використаний MAX1567 – закінчений контролер живлення (DC-DC перетворювач) для цифрових фотокамер. Цей прилад працює від двох лужних або одного Li + акумуляторів. Верхня межа вхідної напруги перетворювача становить 5,5 В. Отже для живлення фотоапарату легко можна використати Li-ion акумулятор напругою 3,7В.

Замовив літієві акумулятори і зарядне там де і деталі для велофари – в інтернет-магазині

Акумулятори

Акумулятори взяв двох типів: розміру  14500 Li-ion 3,7В 900 мА/г (AA) і 18650 Li-ion 3,7В 2500 мА/г.

Перший використав для заміни існуючих акумуляторів у відсіку апарата, замість двох акумів нікелевих чи кадмієвих, ставиться один літієвий і перемичка по формі акумулятора.

Акумулятори Olimpus SP-350

Акумулятор 18650 Li-ion 3,7В 2500 мА/г використав для зовнішнього живлення, оскільки в моєму апараті є роз’єм додаткового зовнішнього живлення. Тобто, такий акумулятор можна брати у тривалі фотосесії, як додатковий.

Контейнером для акумулятора став, як і у велофарі фотобарабан лазерного принтера. Конструкція майже аналогічна, лише відсутній роз’єм на контейнері і сам контейнер під один акумулятор 18670, а не під два, як у фарі.

Контейнер Контейнер

До контейнера прикріпив кліпсу від кулькової авторучки, завдяки якій блок можна повісити в процесі експлуатації на одежу. Роз’єм для під’єднання зовнішнього живлення до фотика стандартний і його можна придбати в магазині радіодеталей.

Контейнер Контейнер

Контейнер

Після такої модернізації апарат як підмінили. Він став працювати набагато шустріше. Я згадував, що не все міг відфоткати на нікелевих акумуляторах 150 фоток, але я забув сказати, що, приблизно, після 80-100 фото камера висвічувала індикатор, що батарея майже розряджена і переходила в економічний режим (довше думала, значно довше заряджала спалах, при цьому вимикаючи монітор). Тобто від фотографування в такому режимі задоволення було мало. На літієвих акумуляторах камера працювала не в порівняння. Крім того літієві акумулятори значно легші нікелевих, оскільки в апараті значну частину маси становили батареї, то і апарат з новим живленням став легшим.

Правда з’явилося два недоліки роботи з літієм.

Перший: камера тепер могла видати напис «сіла батарея» і вирубатись, деколи навіть не сховавши об’єктив, не видаючи повідомлення про слабкий заряд батареї  (швидше спрацьовувала електроніка відключення самого акумулятора, а не апарату, оскільки поріг відключення акума 2,75 В, а апарата  десь 2,2 В), в той час як на нікелях можна було зробити, ще декілька фоток. Але для мене це і не є недоліком, бо я маю дві пари 14500 Li-ion і зовнішнє живлення, коли одна сідає ставлю інший акумулятор, тим більше, що на «літії» фотик весь час працює класно не в порівняння з «нікелем».

Другий недолік – це небезпека, що хтось може поставити два літієвих акумулятори разом (послідовне ввімкнення дасть 7,4 В), що не найкращим чином відобразиться на фотоапараті, але і цей недолік для мене не дуже суттєвий, бо камерою користуюсь фактично тільки я, в комплекті ношу тільки «літій» і на перемичці зробив спеціальний напис: «Це не елемент живлення, а перемичка, використовується разом з Li-ion акумулятором 3,7 В, ставити в апарат два Li-ion акумулятори заборонено, використовується один Li-ion акумулятор і ця перемичка».

Аналогічну модернізацію живлення можна провести в багатьох приладах, замінюючи нікелеві чи кадмієві акумулятори на літієві, лише треба вибирати відповідний розмір акумулятора і уважно дивитись, яка напруга живлення допустима для конкретного приладу.

21.07.2010 12:36 Автор: Vasya_F Хіти: 2994

Коментарів 6
 • Strange_V

  Літій рулить.. жаль, що я то в своїй техніці ніяким боком не застосую.

 • MAK_Turbo

  Круто, молодець ВАСЯ!!!!

 • Vasya_F

  Дякую.

 • Дмитрий

  Для владельцев этого аппарата и других работающих на CR-V3 (неоправданно дорогущего)есть еще один вариант.
  Два аккума 14500 (емкостью 900mAh) расположить относительно друг друга так как обычные батарейки располагаются в батарейном отсеке (т.е. последовательно). Спаять между собой ++ и –, провода помещаются в углубление между аккумами. И получаем параллельное подключение с параметрами 3.7v, 1800mAh. Дополнительно можно скрепить аккумуляторы между собой скотчем.
  Помещаем в батарейный отсек, предварительно удалив с крышечки пластину соединяющую + и – батареек, благо на этом Олимпусе она на винтах и пользуемся. Заряжается в стандартном зарядном.
  Справедливости ради уточню что это решение родилось после прочтения этой темы.

  • Vasya_F

   Я так пізніше і зробив. Лише розміщував не зустрічно а паралельно і ставив додаткову площадку на яку підводив мінус з обох батарей. Але так я Ви написали навіть зручніше.

 • Дмитрий

  Отредактировать предыдущее сообщение не получается поэтому на всякий случай уточняю: плюс спаять с плюсом, минус с минусом.

Напишіть відгук