Фототехніка → Розмір має значення

Розмір матриці, лінійка

Останнім часом, цифрова фотографія стає все більш популярною. Напевно для цього є багато причин, але, як на мене, не малу роль відіграли й різноманітні соцмережі, де люди хваляться своїми знімками. Виробники цифродзеркалок, доволі швидко зреагували на ці події, й у продажі з’явилося багато камер любительського класу по доступних цінах.

Перед покупцями все гостріше постає питання «Що ж вибрати? Компакт, просьюмер чи дзеркалка?». Щоб зробити правильний вибір, потрібно порівняти багато параметрів й визначити, що підходить саме вам. Один з таких параметрів — це розмір матриці, про нього сьогоднішня розмова.

Не в пікселях щастя

На жаль, навіть зараз при покупці цифрової камери, багато людей орієнтується тільки на кількість мегапікселів і зум, цьому активно сприяє маркетингова політика виробників. Парадоксально, але для більшості цих людей, саме мегапікселі мали б бути менш критичним параметром, й ними можна було б спокійно пожертвувати (тому, що в них є смисл тільки при друці великих відбитків плакатного типу або ж значному образанні фотографій).

Щоб було про що говорити, поглянемо на картинку співвідношення розмірів матриць

Розмір матриці, схема, порівняння

Найпопулярніша матриця в компакті це 1/2,3 (на жаль її немає на схемі, але від 1/2,5 вона втекла зовсім трохи), в любительських дзеркалках — APS-C.

Пропоную побавитись з цифрами й порахувати, скільки матриць 1/2,5 поміститься в APS-C:

Sk = 5,8 × 4,3 = 24,94 мм2
Sz = 22,7 × 15,1 = 342,77 мм2
N = 342,77 ÷ 24,94 = 13,74

Як результат, матриця 1/2,3 менша трохи більше, як в 13 разів, або ж, у APS-C поміститься трохи більше, як 13 матриць 1/2,3.

Щоб зрозуміти, як розмір матриці впливає на якість фото згадаємо, що ж взагалі таке матриця. Грубо кажучи — це пластина, яка складається з світлочутливих комірок — пікселів. При однакових умовах освітлення, чим більший розмір одного пікселя, тим більше світла на нього потрапить, тобто чим більші фізичні розміри пікселя — тим він чутливіший до світла.

Розмір пікселя

На картинці вище, ті ж самі дві матриці з однаковою кількістю пікселів — 50 (насправді їх значно більше, наприклад 10 мільйонів, але пропорції приблизно збережено).

От і маємо першу перевагу великого сенсора — світлочутливість.

Шуми

В часи плівки, щоб знімати в вечірню пору, коли освітлення доволі складне, доводилось міняти плівку на більш світлочутливу. З цифровим фото все набагато простіше, адже світлочутливість (ISO) виставляється прямо в меню камери.

Наразі і компакти, і любительські дзеркалки можуть мати приблизно одинакові доступні значення ISO — від 50 до 1600 для перших, й від 100 до 3200 для других. Але й тут заховався підступний маркетинг виробників! Знімки на ISO 400 з матрицею APS-C й на ISO 400 з 1/2,3, при однакових умовах освітлення, будуть сильно різнятися один від одного.

Порівняння шумів

Це стається тому, що зі зміною ISO фізичні властивості матриці звісно ж не міняються, просто підсилюється сигнал. Ось тут і з’являються шуми, й чим більше підсилення, тим вони більші.

Зважаючи на різну початкову світлочутливість матриць, щоб досягти потрібного ефекту, маленький  сенсор потрібно підсилювати значно більше (так як початкова чутливість у нього менша).

Ось і маємо другу перевагу — менші шуми.

Глибина різкості

Глибина різкості або ж ГРЗП (глибина різко зображеного простору) — це відстань між ближньою і дальньою границями простору вдовж оптичної осі, при знаходженні в межах якого об’єкти знаходяться в фокусі (тобто є різкими на фото).

Приклад ГРЗП

ГРЗП залежить від двох параметрів: діафрагменного числа та розміру матриці.

Сама зона нерізкості утворюється з рахунок того, що пучок променів фокусується не в фокальній площині, а перед чи поза нею. Це наглядно показано на схемі

Схема ГРЗП

Щодо впливу розміру матриці. На глибину різкості впливає одночасне пропорційне зменшення діагоналі матриці і фокусної відстані об’єктива. Поодинці ці два параметри на ГРЗП не впливають тому, що їх непропорційна зміна приводить до зміни компонування кадру, а в такому випадку порівнювати глибину різкості недоцільно.

Детально і з формулами, про дану залежність, можна прочитати в статті Максима Новікова, розділ «ГРИП и размер матрицы».

Загалом же, чим більша матриця, тим менша глибина різкості і навпаки, в цьому є свої переваги і недоліки. Наприклад для макро, мала ГРЗП — недолік, зеркальщикам доводиться сильно затискати діафрагму, щоб весь об’єкт зйомки був різким. З іншої сторони, в творчому фото, саме завдяки грі з глибиною різкості вдається отримати красиве боке (розмиття частини фото, що опинилася не в фокусі), а також відділити головний об’єкт від фону.

Приклад бокеПриклад боке. Автор знімка: Andy_aka_Andy

Підсумуємо переваги великого сенсора:
1. Більша світлочутливість.
2. Менші шуми й краща кольоропередача.
3. Можливість маніпулювати глибиною різкості.

З недоліків, тільки мала ГРЗП при макрозйомці, ну і сам розмір камери.

Наразі все. А висновки, як завжди, кожен робить сам, з огляду на свої потреби і можливості.

10.01.2010 20:11 Автор: Strange_V Хіти: 1664

Коментарів 6
 • Знаю таке, що в мильницях A-серії від Кенона прийняте своє, маркетингове знакування ISO: якщо фотік каже, що виставлено ISO 80, то насправді це десь в районі 50. Відповідно, шуми на “маркетинговому” ISO 400 треба рахувати як шуми на реальному ISO ~250. А шуми там ойойой.

  Щодо великого розміру матриці, то є ще один (неоднозначний) недолік — повноформатні камерм вимагають більшої, важчої, дорожчої оптики =)

 • Strange_V

  Як не крути, а чесне ISO було (є) лише на плівці, в цифровому фото, все залежить від совісті виробників.

  Щодо оптики, маєш рацію. Й саме тому я вибрав свою систему, та, як знаєш, наразі мені це мало допомогло 🙂

 • Antin

  Буває люди цю інформацію читають запізно) Але мені на щастя її повідомили ще до покупки, тому я обрав менше Мегапіселів, але більшу в 1,5 рази матрицю)
  Задоволений!)

 • люди, а шо скажете про “похідні” ISO:
  • ISO 100
  • ISO 125——–
  • ISO 160——–
  • ISO 200——–
  • ISO 250
  • ISO 320——–
  • ISO 400
  • ISO 500——–
  • ISO 640——–
  • ISO 800
  • ISO 1000——–
  • ISO 1250——–
  • ISO 1600
  • ISO 3200 (Enhanced H) ?

  кому вірити? хіба 250 буде дорівнювати 250 плівковому?

  ось припустимо 640 – це буде похідна 400 з +експозиції чи 800 -експозиції?
  відписатись в приват vk, , бо сюди випадково зайшов

 • Strange_V

  Нікому, всі брешуть xD
  Матриця має всього одну базову чутливість (наприклад 100), всі інші — досягаються підсиленням сигналу. Тому будь яке не базове ISO = базове ISO + підсилення.

 • точно… я сам себе на***в

Напишіть відгук